Rodzaje ułożenia kuchni

Rodzaje ułożenia kuchni

Choć jedyne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia, istnieje kilka uniwersalnych wzorów, które na przestrzeni lat oraz pod okiem różnych użytkowników, okazały się strzałem w dziesiątkę. Logistyczne rozłożenie stref, komfort oraz dostępność to kluczowe kwestie w ergonomii kuchennej. Zobaczmy jakie ustawienia mogą nam ją zapewnić.

Kuchnia dwurzędowa

Kuchnia dwurzędowa to funkcjonalne rozwiązanie bardzo często spotykane w mieszkaniach. Charakteryzuje je rozdzielność stref wzdłuż dwóch dłuższych linii. Jedna z nich zawsze przylega do ściany, druga nie koniecznie. Możliwe jest stworzenie długiej wyspy równoległej do pierwszej ze ścian. Rozłożenie urządzeń w tego typu kuchni wynika z zasady ergonomii dotyczącej trójkąta roboczego – lodówki, kuchenki oraz zlewozmywaka. Ważne by między tymi strategicznymi puntami, czy też, wierzchołkami naszego trójkąta, znajdowały się odpowiednie, dostarczające nam wystarczająco dużo miejsca, odległości. Zazwyczaj w jednej linii znajdują się głównie sprzęty oraz rząd szafek, podczas gdy naprzeciwko umiejscawia się długi blat roboczy. W jego ciągu możemy umieścić pytę grzewczą. Inną opcją jest wstawienie po drugiej stronie blatu - hokerów – wysokich krzeseł, tworząc strefę barową.

Wymagania:

Kuchnia powinna być na tyle szeroka by zmieścić zabudowania po obu stronach zostawiając wystarczająco dużo miejsca na przejście i komfort pracy. Powszechnie przyjęło się, że odległość ta nie powinna być mniejsza niż 90 cm.

Kuchnia w kształcie litery L

Aneks w kuchniach tego typu jest rozmieszczany wzdłuż dwóch prostopadłych względem siebie ścian. Rozmieszczenie sprzętów zgodnie z zasadą trójkąta roboczego jest łatwe. W zależności od ilości dysponowanego miejsca możemy określić długość blatów roboczych. Kuchnię taką można dopełnić wyspą, najczęściej umieszczaną po przeciwnej stronie rogu litery L. Zabieg taki pozwoli na domknięcie sfery kuchennej. Kuchnia typu L jest także świetnym projektem łączącym przestrzeń salonową i jadalnianą, dzięki czemu w części wspólnej mieszkania możemy uzyskać ładną, zgraną ze sobą całość. Rzeszę możliwości pozostawia również kąt naszej L-ki, w który można wstawić innowacyjną, wysuwaną szafkę na przyrządy kuchenne.

Wymagania:

Układ tego typu jest bardzo uniwersalny, ponieważ pasuje do większości rodzajów pomieszczenia. W układzie tym wykorzystujemy róg, co daje nam dodatkowe możliwości. Kuchnia w kształcie litery L nadaje się zarówno do mieszkań z niewielkim metrażem jak i bardzo przestrzennych. Rozmieszczenie takie źle sprawdzi się w kuchniach bardzo wąskich.

Kuchnia w kształcie litery U

To prosta forma wykorzystująca nie dwie, ale trzy ściany, tworzące kształtem podkowę, czy też, literę U. Kuchnie w tego typu idealnie wpasują się w rozległe przestrzenie, choć nie jest powiedziane, że dwa równoległe boki muszą zajmować całą długość ściany. Zdarzają się też kuchnie w tym kształcie z dwoma krótszymi liniami szafek i blatów roboczych, połączone dłuższą, lub równie krótką, liną prostopadłą. Jeśli pomieszczenie jest na tyle duże, można umieścić na środku wyspę lub stół. Kuchnia taka daje ogrom możliwości pod względem ułożenia szafek stojących oraz wiszących, choć nadmierne nagromadzenie ich może przytłaczać przestrzeń.

Wymagania:

Jest to typ ułożenia najlepiej nadający się do przestrzennej kuchni, często otwartej na salon czy inne pomieszczenia wspólne.

Kuchnia w kształcie litery G

Czy też kuchnia przedłużona dodatkowym blatem, jest ustawiona w czterech liniach, w tym zwykle jednej krótszej. Ustawienie kuchni typu G jest bardzo podobne do ustawienia typu U, przedłużonego o dodatkowy blat roboczy lub barowy/jadalniany. Przestrzeń w kuchnia w kształcie litery G jest nieco przymknięta dzięki dodatkowej linii blatu, co nadaje optycznego wrażenia odrębności, nawet w kuchniach łączonych z innymi częściami wspólnymi mieszkania.

Wymagania:

Kuchnie w kształcie litery G najczęściej stosowane są w domach lub mieszkaniach o dużej dostępności miejsca. Zwarzywszy na możliwości, jakie dostarczają aż 3 pozycje rogowe możemy zaaplikować tutaj nowoczesne rozwiązania takie jak systemy magic corner, wysuwane półki czy koszte.

Kuchnia jednorzędowa

Kuchnie, której główne sprzęty i miejsce pracy ustawione są wzdłuż jednej ściany są typowe dla małych pomieszczeń o ograniczonej przestrzeni. Zwykle lodówka zajmuje jeden z końcowych krańców linii, po czym znajduje się rząd stojących i wiszących szafek.

Wymagania:

Kuchnia jednorzędowa najczęściej stosowana jest w mieszkaniach o ograniczonym metrażu, choć to uniwersalne ustawienie wpasuje się w każdego rodzaju przestrzeń. Choć w kuchni ustawionej w jeden rząd nie stworzymy trójkąta ergonomicznego, to jednak warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od poszczególnych stref (lodówka - zlewozmywak - płyta grzewcza).

Ustawienia przedstawione powyżej są klasycznymi wzorami, które możemy modyfikować zgodnie z naszą wyobraźnią. Czym jeszcze można urozmaicić kuchnie? Co zrobić, by nadać przestrzeni domowej atmosfery? O ciekawych aranżacjach dowiecie się już w następnym wpisie. Odwiedzajcie nas i śledźcie najnowsze trendy!

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

home BIURO REGIONALNE
      ul. Grzegórzecka 67C lokal U1A
      31-559 Kraków

telefon 730 923 991

mail biuro@proxafurniture.pl

Paweł Wnuk

PAWEŁ WNUK
doradca klienta
tel. +48 531 452 665
pwnuk@proxafurniture.pl

  • PROXA FURNITURE

home ZAKŁAD PRODUKCYJNY
      ul. Osiedlowa 2A
      33-300 Nowy Sącz

telefon 530 399 900

mail biuro@proxafurniture.pl

Konrad Klimek

KONRAD KLIMEK
doradca klienta
tel. +48 530 399 900
kklimek@proxafurniture.pl

  • PROXA FURNITURE


Unia Europejska
Unia Europejska


Polityka prywatności
© 2023 PROXA. Wszelkie prawa zastrzeżone.