Strefy w kuchni

Strefy w kuchni

Przy remontowaniu mieszkania nastaje moment, w którym należy ustalić rozkład swojej kuchni. Jakie meble powinna zawierać? Jakie sprzęty? No i jak je ustawić? Podczas aranżowania kuchennego wnętrza często lista niezbędnych rzeczy wydłuża się bez końca. No bo tyle jest potrzebnych narzędzi. Pewnie nie jeden z nas doświadczył tego mętliku przyprawiającego o ból głowy, kończąc zdaniem "Chyba na lampie to wszystko zmieszczę".

Nic dziwnego. Rozmaitych udogodnień w kuchni pojawia się coraz więcej. Na szczęście tak samo dzieje się z rozwiązaniami, które pozwolą z łatwością zagospodarować nam własny teren. Pierwszym z nich jest odpowiednie rozłożenie wyposażenia według roli, jaką ma spełniać. Podział kuchni na strefy umożliwi nam prostsze i szybsze operowanie w przestrzeni kuchennej podczas przygotowania posiłków. Pozwoli to nie tyko uniknąć piruetów i bieganiny, ale również ułatwi zachowanie porządku.

Jak często zdarza wam się, że przy przygotowaniu jednej kanapki cała kuchnia tonie w chaosie i musztardzie?

Ergonomia w kuchni

Ergonomia jest odpowiednim układem mebli i urządzeń kuchennych zapewniającym maksymalną funkcjonalność oraz wygodę w codziennym użytkowaniu. Jest to więc zbiór optymalnych rozwiązań skutkujących najwyższym zadowoleniem ze stosunku czasu do pracy w kuchni. Dzięki jej zasadom możemy odpowiednio rozlokować strefy w kuchni tak, by odległości między niemi zapewniała nam optymalne warunki i komfort. Dlaczego jest tak ważna? Przeciętnie każdy z nas spędza aż 1 miesiąc w kuchni w ciągu roku! Nie ma wątpliwości, że jest to centrum naszego domowego życia. Perspektywa tak sporej ilości czasu w tym pomieszczeniu stawia nas zatem przed nie byle zadaniem.

Przy remontowaniu kuchni powinniśmy rozmieścić wszystkie strategiczne miejsca tak, by ułatwiały nam, a nie utrudniały zadania, ganiając we wsze strony. Według zasad ergonomii - kuchenka, lodówka oraz zlew są najważniejszymi punktami strategicznymi używanymi w kuchni, dlatego ich ułożenie powinno tworzyć tak zwany trójkąt roboczy, którego te istotne strefy są wierzchołkami. Odpowiednia ergonomia w kuchni może oszczędzić nam aż 60% czasu podczas przygotowania posiłków! Jak więc okiełznać kuchenną ergonomię i co za tajemnice kryje?

Strefy w kuchni

Strefa przechowywania

Miejsce dla wszystkich naszych kubeczków, kieliszków, sztućców, talerzyków i garnków. Jest to strefa, w której przede wszystkim królują pojemne szuflady. Ogrom wyposażenia tej strefy wymaga dokładnego rozplanowania. Przydatne są również wiszące uchwyty na kieliszki czy stojak na filiżanki. Dobrym rozwiązaniem są wiszące szafki. Są one dużo bardziej wygodne niż szuflady, do których trzeba się schylać do samej podłogi często nieporęcznie wyjmując naczynia. Strefa przechowywania powinna znajdować się blisko strefy zapasów. To one dwie razem tworzą pierwsze strefy wyjmowania potrzebnych narzędzi i produktów potrzebnych do gotowania. Sporym ułatwieniem jest ulokowanie strefy przechowywania blisko strefy zmywania, dzięki czemu będziemy mogli schować naczynia zaraz po ich umyciu i osuszeniu.

Strefa zapasów

W tej przestrzeni staramy się zawrzeć wszelkie produkty spożywcze przechowywane w szafkach. Jest to więc nasza mała spiżarnia w kuchni. Czy są to słoiczki z przyprawami, produkty suche, koszyk z warzywami czy też pieczywem, barek z winami lub alkoholami używanymi do gotowania, wszystko to powinno się znajdować w spójnej dla siebie strefie zapasów. Znajduje się tutaj także lodówka i zamrażarka. Strefa ta powinna być ułożona w strategicznym miejscu pozwalającym z łatwością posegregować i ułożyć nowo przybyłe zakupy. Zarówno wszelkie mąki i makarony, które zaraz trafią do szafek, czy świeże warzywa i owoce. Bliskość strefy zmywania zapewni usprawnienie ich oczyszczenia przed wstępnym przygotowaniem do potraw.

Strefa zmywania

Kiedy już wyjęliśmy nasze produkty, część z nich należy oczyścić. Czy to świeżo wykopana sałata, czy pełna słońca truskawka. W strefie zmywania mieszczą się zlew, zmywarka, a także miejsce na kosze na śmieci i odpadki. To tutaj znajdą się również środki czystości takie jak na przykład płyn do naczyń czy ściereczki kuchenne. W wypadku braku zmywarki w strefie zmywania najczęściej pojawia się suszarka, czyli szafka lub półka pozwalająca umytym naczyniom ociec i oschnąć. Zmywarki są jednak coraz częstszym akcesorium w naszej kuchni pozwalającym zaoszczędzić nam czas, energię i wodę. Zlew z kolei stał się strefą czyściutkich warzyw i owoców. Przy organizowaniu tej strefy warto pamiętać o potencjale szafki pod zlewem, jako iż dostarcza ona wystarczająco dużo miejsca na rozlokowanie w niej kolejnych rzeczy takich jak choćby pojemniki sortujące śmieci i środki czystości.

Strefa krojenia i przygotowania

Już prawie dotarliśmy do końca naszej kuchennej podróży. To tutaj, w strefie krojenia i przygotowania składników do finalnej obróbki potrzeba nam sporo przestrzeni i wygodnego blatu roboczego. Jest to centrum kuchni i teren łączący wszystkie potrzeby, dlatego warto rozlokować go tak, by mieć łatwy dostęp zarówno do strefy obróbki termicznej, bieżącej wody oraz kosza na odpadki. Najłatwiej jest umieścić ją po środku trójkąta roboczego, znajdującego się w opozycji do lodówki, kuchenki i zlewu, jednak w sytuacji gdy przestrzeń pomieszczenia kuchennego nie umożliwia nam takiego rozlokowania mebli, przeważnie znajduje się ona między nimi. Odbywa się tutaj krojenie, rozdzielanie czy porcjowanie, dlatego należy również zadbać o dobre oświetlenie. Nie tylko w tej strefie możemy schować potrzebne oliwy, przyprawy i sprzęty takie jak sokowirówka, toster, mikser czy może ekstrawagancki thermomix. Odrobina wizji, a z naszych produktów możemy także uczynić ozdobę. Wytworne deski, piękne młynki do pieprzu czy koszyczki z czosnkiem i świeżymi ziołami.

Strefa pieczenia i gotowania

Strefa pięknych zapachów i podjadania. Jest to jedna z najobszerniejszych stref w kuchni. Składa się z kuchenki, piekarnika, okapu oraz kawałka blatu. To tutaj powstają te wszystkie smakowite dzieła. Jest to zarazem strefa największej uwagi, jeśli do kuchni wchodzą dzieci, dlatego nowoczesne techniki wprowadziły meble wbudowane, dzięki czemu piekarnik może znajdować się na odpowiedniej wysokości poza zasięgiem dziecka, a kuchenki indukcyjne nie stwarzają zagrożenia żywego ognia. Sporym ułatwieniem w tej strefie może okazać się przymocowany do ściany reling, udostępniający najpotrzebniejsze przy gotowaniu akcesoria takie jak szufelki, chochelki czy szczypce. Z roboczej strefy gotowania wydobywają się nie tylko cudowne aromaty, ale także dusza każdej kuchni.

Strefa Social

Inaczej nazywana jadalnianą. Jest to strefa, która znajduje się w każdej kuchni, choć przybierać może najróżniejsze formy. Jeśli dysponujemy dostatecznie dużą przestrzenią oraz nie planujemy osobnego pomieszczenia na jadalnie, wówczas w kuchni możemy zagospodarować dodatkową przestrzeń zawierającą stół jadalniany, gdzie gromadzić się będzie całe życie domu. Czy to codzienne śniadania z rodziną, czy wspaniałe spotkania z przyjaciółmi. Strefa jadalniana jest najczęściej w pewnej odległości od pozostałych stref roboczych. Nie zawsze przybiera ona jednak charakteru eleganckiego stołu jadalnianego z przyszykowaną zastawą i wytwornymi serwetami. Zwykle w mniejszych kuchniach znajduje się przytulne miejsce, by usiąść na chwilę, spoglądając na rumieniące ciasto, czy bulgocącą zupę. Czy to z książką czy przyjaciółmi, kuchnia zrzesza w sobie socjalny charakter właściciela, dlatego często udaje się wkomponować maleńki stoliczek w rogu, a może i obszerny parapet, z którego doglądamy naszych potraw.

Komfort dnia codziennego

Celem podziału kuchni na strefy jest funkcjonalność. Dzięki mądremu rozplanowaniu stref względem siebie dbamy o odpowiednią logistykę naszych działań i wygodę w kuchni na co dzień. Warto zająć się aranżacją kuchennej przestrzeni już na wczesnych etapach remontu, ponieważ kuchnia to nie tyko rozstaw mebli i urządzeń, ale także dostosowanie do nich gniazdek elektrycznych, oświetlenia i wody. Remont kuchni jest inwestycją na długie lata, dlatego dobrze jest zatroszczyć się o jej staranne rozplanowanie, by nie frustrować się przez następne lata, a cieszyć jej atrybutami w pełni. Przeciętne użytkowanie kuchni po wyremontowaniu to od kilkunastu do kilkudziesięciu lat! Średnia obecność w kuchni to 1 miesiąc w ciągu roku. Mądrze jest więc zaopiekować się swoim spokojem i wygodą w kuchni.

Wiemy już jakie strefy wyodrębniamy w kuchni, ale jakie są rodzaje ułożenia kuchni i czym się od siebie różnią? Jaki do ciebie najbardziej pasuje? Tego dowiesz się już w kolejnym artykule!

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

home BIURO REGIONALNE
      ul. Grzegórzecka 67C lokal U1A
      31-559 Kraków

telefon 730 923 991

mail biuro@proxafurniture.pl

Paweł Wnuk

PAWEŁ WNUK
doradca klienta
tel. +48 531 452 665
pwnuk@proxafurniture.pl

  • PROXA FURNITURE

home ZAKŁAD PRODUKCYJNY
      ul. Osiedlowa 2A
      33-300 Nowy Sącz

telefon 530 399 900

mail biuro@proxafurniture.pl

Konrad Klimek

KONRAD KLIMEK
doradca klienta
tel. +48 530 399 900
kklimek@proxafurniture.pl

  • PROXA FURNITURE


Unia Europejska
Unia Europejska


Polityka prywatności
© 2023 PROXA. Wszelkie prawa zastrzeżone.